Možda vam novac ne može kupiti sreću, ali može pomoći da budete sretni, posebice ako potrošite svoje novce dok ste mladi, odnosno prije nego vam se zdravlje pogorša i manje budete u mogućnosti uživati u svemu onome što vam novac može priuštiti, tvrde Amy Finkelstein (MIT), Erzo Luttmer (Harvard) i Matthew Notowidigdo (MIT) u zajedničkom istraživanju. Njihova teza svodi se na to da mladi jednostavno mogu više uživati od starijih ljudi, stoga je pametnije živjeti po geslu Carpe Diem, nego štediti za mirovinu.
Članak o tom istraživanju možete pročitati ovdje
Časopis Time pak, navodi nekoliko činjenica o povezanosti novaca i sreće. Naime, novac pridonosi sreći, ali samo do određene sume. Sveučilište Princeton 2010. godine provelo je istraživanje koje je pokazalo kako emocionalno blagostanje raste sa plaćom, ali samo do 75000$/god., odnosno, kad preračunamo, 40 000kn/mj. Kod više plaće, ljudi poimaju svoj život ugodnijim, ali u svakodnevnom životu nisu sretniji.
Da bi vam novac priuštio sreću, trošite na doživljaje, primjerice na putovanja, spa tretmane, večere i sl., a ne na stvari. Iako stvari duže traju, doživljaju nam donose više i dogotrajnije zadovoljstvo.
Pomaganje drugima, npr. dobrotvornoj udruzi ili prijatelju u nevolju donijet će vam veliko zadovoljstvo. Isti efekt imat će i darivanje drugima, posebice ako se izabrali savršen dar. Ovo je odlična vijest, jer upravo je vrijeme Božića, vrijeme darivanja i pažnje jedni prema drugima.
Sve najbolje vam želim za blagdane!